8. Maailmanädal Are Koolis 24. jaanuar toomas

16.-20.jaanuar 2023

Sel aastal toimus Are Koolis järjekorras juba kaheksas maailmanädal, mille üldteemaks oli “Lapsed ja noored ühiskonna kriiside keskel”. Viie päeva jooksul peeti erinevaid loenguid, tehti degusteerimisi ja töötube, millest said osa õpilased 1.-9. klassini ning kooli personal.

Algklassid kuulasid muinasjutuvestja Polina Tšerkassova muinasjuttu ,,Kui puud räägiksid…”, üheskoos tuletati meelde Eestis kasvavaid puid, nende olulisust inimeste elus. Koostöös sündis lubaduste puu, kuhu iga õpilane andis oma käe ja lubaduse metsa hoida.

Alates 5. klassist osalesid õpilased mitmes erinevas tunnis. Vaatluse all olid laste olukord nii loodudkatastroofide, sõdade kui näljahäda tingimustes. Sai kuulata loengut tuleviku toidust ning seoses sellega maitsti kilginäkse ja putukabatoone. Koos vaadati Karin Maaseli e-tundi, mõeldi kuuldu üle järele,  täideti töölehti, lahendati võistu Mondo rändnäituse ,,Naised ja lapsed konfliktides” põhjal ristsõna. Parimad ristsõnalahendajad olid Mia-Liis Ristal, Sandra Hansen, Liisa Ivanova, Hety Lily Müristaja, Kairon Hütt, Sandra Valgi, Kusti Kuusik, Henri Steinberg, Rasmus Pulk ja Lili-Marleen Ojamets

III kooliastmel oli sel aastal esimesena koolide seast võimaluse läbi teha Põgenemistoa võistkondlik mäng. Greta Thunbergi kirja põhjal  said meeskonnad avada kohvrid, kus oli vaja lukustatud kastide võtmekoodide jaoks lahendada erinevaid kliimasoojenemisega seotud ülesandeid. Hasart oli suur ning kõik võistkonnad said lõpuks sihile, mõni küll väikese suunamise abiga.

Traditsiooniliselt on maailmanädala raames koolis ka karjäärinõustajad. Kuigi sel aastal segasid natuke elektrikatkestused, siis II ja III kooliastme õpilased said töötubades ettekujutuse töömaailmast ja karjääri kujunemisest. Kuna üheksandikud plaanivad kooli lõpetama hakata, siis neile tehti ka individuaalset karjäärinõustamist.

Maailmaköögist olid sel aastal vaatluse all erinevad liha- ja vorstitooted. Õpilased said teada toote päritolu, kuulati nende valmistamisviise, sai nuusutada ja maitsta, samuti leiti nende seast parim.

Nagu igal aastal, nii ka sel korral, toimus ülekooliline loomingukonkurss. Teema sai võetud Mondolt vaatamiseks  tellitud  rändnäitusest ,,Vanasõnad kõrvuti”. Nii pidid õpilased vanasõnad/ kõnekäänud pildile saama. Osavõtt oli suur - 108 võistlustööd oli kooli koridori stendidel ja padlet.com seinal tutvumiseks ja hindamiseks. Koolitöötajate lemmikuteks kujunesid Raimond Aassalu, Emma Mölder, Henri Eduard Kakko, Loore-Eliise Ammussaar, Kerlin Hütt, Deivid Saal, Isabela Kakko, Sandra Hansen. Õpilasomavalitsusele meeldisid enim Sandra Hanseni ja Deivid Saali pildid. Publikulemmikuks kujunesid internetis järgmiste autorite tööd – Anni Alamaa, Maribel Tuisk, Deivid Saal, Eva Jõemaa ja Pille-Riin Peks.

Aitäh MTÜ Mondo ürituse toetamise eest! Oli üks hariv ja silmaringi laiendav nädal.

Maailmanädala eestvedajad olid Marju Sepp ja Leelo Lusik

16.-20.jaanuar 2023