Vaatamata koroonapiirangutele sai Are Koolis teoks juba traditsiooniks kujunenud kuues maailmanädal

Maailmanädal on ellu kutsutud, et laiendada õpilaste silmaringi: tutvuda erinevate kultuuride, maailma looduse ja ka probleemidega.  Are Koolis on tavaks, et lisaks sellele saavad õpilased aimu maailma toidukultuurist.

Seekord  oli organiseerimisel abiks kaks vahvat 8.klass tüdrukut  Aureelika Laretei ja Sofi-Riin Reisner, kes  vormivad üritusest kokku lõpuks oma loovtöö. Et selle aasta toiduteemaks olid erinevad  juustud ( ajalugu, sordid, tootmisviisid, degusteerimine), siis nende tundide (kokku 11) ettevalmistus ja läbiviimine jäi tütarlaste ülesandeks.

Maitsta sai 11 erinevat juustusorti – Eesti juust, Valio Forte kõvajuust, suitsujuust, fetajuust, mozzarella, Brie valgehallitusjuust, sinihallitusjuust Royal Blue, valge kitejuust Soygon,  Norra pruun kitsejuust, taimne juust ja Lapi juust.  Degusteerimise käigus selgitasime välja Are Kooli õpilaste lemmikjuustu, milleks sai suitsujuust, teisele kohale tuli Eesti juust ja kolmandaks sinihallitusjuust. Õpetajatele maitses ülekaalukalt kõige enam Norra kitsejuust, siis suitsujuust ja Eesti juust. Lisaks õpetajatele, tegid tüdrukud ettekande ka Are Huvikeskuses pensionäridele. Nende lemmikuks kujunesid Eesti juust, Norra kitsejuust ja kõva juust.

Lisaks nädala jooksul toimusid kõikides klassides töötoad, kus keskendusime e-loengute abil  taaskasutusele, globaalsele  soojenemisele ning sellele, miks liigid välja surevad ja kuidas neid hoida.  Algklassid meisterdasid selle tunni  raames piimapakkidest rotte, mis hiljem kõik stendile üles riputati, keskaste otsis ohustatud liike ja selle põhjuseid ning vanemad klassid arutluse käigus koostasid abinõudepaketti ja sõnumit poliitikutele kliimasoojenemise vastu võitlemiseks. Suuremad klassid kuulasid veel lisaks loengut loomakasvatuse keskkonnamõjudest. Detsembris osales kool üle-Eestilisel RändEST plakatikonkursil ja meie laste plakatid olid nüüd hindamiseks ja vaatamiseks kõigile väljas. I kohale ja õpilasesinduse lemmikuks tuli Angeelika Urbani ja Mirtel Niine töö, teisele kohale Karin Kremeri plakat ja kolmanda koha said Pilleriin Peks ja Sandra Hansen.

Samal ajal  toimus ülekooliline  loovuskonkurss, kuhu ootasime piimatoodete pakenditest valmistatud töid. Kui algul ei saanud vedama, siis pärast ei saanud pidama. Töid laekus viimaste päevadeni. Esialgu tehti lihtsalt huvitavaid elukaid, hiljem juba tarvilikke asju (linnusöögimaju, küünlalaternaid vms). Taaskord osales terve kool. Töid sai kokku  89 eset, osa neist  olid ühiselt tehtud. Nädala lõpuni sai kooli Facebooki lehel hääletada oma lemmikute poolt. Maailmanädala loomingukonkursi publikulemmikuteks osutusid Joko Marii Aarma, Christopher Reander Peeterson, Helyana Kakko, Sandra Hansen ja Katariina Jõemetsa. Žürii lemmikud olid Neleliis Roomere, Kerli Lepparu, Kermo Soosaar, Karoliine Meil ja Kerlin Hütt. Kerlini töö oli ka õpilasesinduse lemmik.

Meie koostööpartner MTÜ Mondo toetas  lisaks juustuvalikule ka tasuta näitustega. Sel aastal osutusid valituks näitused “Metsik loodus” ja ,,Millist maailma me tahame aastaks 2030” Õpilased said  vaadata- uurida  ja alates neljandast  klassist lahendada selle kohta ristsõnu. Parimad ristsõna lahendajad olid 4.kl. Kerli Lepparu, 5.kl. Kairon Hütt, 6.kl. Reijo Türnpuu, 7.kl. Angeelika Urban, 8. kl. Pruno Hansar ja Ott Alamaa ning 9.kl. Renate Türnpuu ja Mirko Niine.

Maailmanädal lõppes viktoriiniga keskkonnas Kahoot ja parimaks juustutundjaks sai 5. klassi võistkond.

Üritus kulges kenasti, hajutatult,  ja loodame, et koolinädal sai  põnevamaks  ja  laste silmaring laiemaks.

Korraldajad olid lisaks Are Kooli õpilastele Sofi-Riin Reisnerile ja Aureelika Lareteile ka õpetajad Marju Sepp ja Leelo Lusik