Are Kooli 7. maailmanädal 17.-21.01.2022

On juba traditsiooniks saanud, et uue aasta kolmandal nädal toimub Are Koolis maailmanädal, seekord siis juba seitsmes. 

Kuna Are Kool kuulub  ka UNESCO Ühendkoolide seltskonda, siis oleme oma südameasjaks võtnud rääkida maailma loodusprobleemidest, tutvustada eri rahvaste kultuure ning rääkida laste -ja inimõiguste teemadel. 

Nädalas oli kõikides klassides mitmed töötoad ja ühine loominguline konkurss teemal ,,Maaema portree“ (https://padlet.com/marjusepp1/ifoy92lyinhhpwpy ). Töid sai imetleda nii koolis stendidel kui ka FBs. 9. klass osales lisaks MTÜ Mondo rände ja/või kliimamuutuste teemalisel konkursil. 

Külalisõpetajad tulid seekord MTÜ Mondost, kes viisid vanemates klassides läbi kakao-töötoa ning Töötukassast karjäärinõustajad, kes alates 5. klassist  õpetasid ennast leidma, analüüsima, tutvustasid töö- ja karjäärivõimalusi meil ja mujal. 

Algklassid läbisid paaristunnilise töötoa ,,Amanda ja maailm“, kus otsiti tähtsamat sõna maailmas, räägiti, miks peame tundma teiste rahvaste kultuure ning miks ja kuidas peaks keskkonda hoidma. Arutleti, vaadati multikaid, mängiti, tantsiti, joonistati, tehti rühmatöid. 

Alates 5. klassist vaatasid õpilased töötubades videoloengut laste õigustest; tehti paaristöid Socrative keskkonnas; külastati virtuaalnäitust ,,Kelleks tahan saada“; osaleti arutelus kliimasoojenemisest, kus püüti leida põhjuseid ja lahendusi ning arvutati välja oma pere ökoloogiline jalajälg. 

Lisaks oli nädala jooksul võimalik tutvuda koridorides olevate MTÜ Mondo näitustega ning lahendada nende põhjal ristsõnu. Seekord olid laenutatud ,,Jahedad maastikud“  ja ,,Karmaretk Birmasse.“ 

Traditsiooniliselt tutvutakse Are Koolis iga kord ka maailma maitsetega, seekordseks teemaks olid ,,Maailma maiused“. Kõik õpilased said maitsta 12 erinevat maiust nii meilt kui mujalt maailmast. Valikus olid pastilaa, sefiir, marmelaad, lagrits, halvaa, lokum, nugat, pralinee, hematogeen, besee, karamell ja martsipan. Saadi teada, millest koosnevad, kust pärit ja kuidas neid valmistatakse ning leidsid parimad. Lapsed läksid kindla peale välja ja hindasid parimaks traditsioonilised maiused. Esikolmikusse said pralinee, marmelaad ja karamell. Pärast korralikku magusalaadungit leidsid õpilased, et järgmisel aastal peaks soolaseid maitseid proovima.  

Loodame, et selliste õppenädalate tulemusel sirguvad meie koolist keskkonnateadlikumad ja erinevate kultuuride suhtes tolerantsed inimesed. Maailmanädala viisid läbi õpetajad Marju Sepp ja Leelo Lusik.

Maailmanädala kava oli selline: