Veel üks kord küünla- ja patareijahist

2013. aastast alates on Kuusakoski korraldanud koolilastele suunatud keskkonnakampaaniat „küünlaümbriste jah“, mille käigus on koolilapsed kokku kogunud märkimisväärselt palju tühjakspõlenud teeküünlaümbriseid. Kampaania olulisim eesmärk on laste keskkonnateadlikkuse suurendamine ning taaskasutuse ja jäätmesorteerimise vajalikkuse rõhutamine. Alumiinium ei lagune prügimäel või looduses, seetõttu annab mistahes kogus küünlaümbriste kokkukogumist märkimisväärse panuse looduse säästmisse. Vaatamata teravate keelte kommentaaridele rõhutati pidevalt – see ei ole tarbimiskampaania vaid eesmärk on vähendada loodusesse sattuvate ümbriste hulka.
Esimesed kaks aastat oli see suunatud ainult 1.-6. klassidele, hiljem liitusid juba lasteaialapsed ja vanemad koolilapsed. Lisaks Kuusakoskile on peatoetajate hulka lisandunud veel Diil ja Krediidipank. Partneriteks olid sel aastal veel keskkonnaministeerium ja päästeamet. Ministeerium propageeris keskkonnasõbralikku käitumist lasteaia- ja koolilaste seas, päästeamet õpetas lapsi tuleohutuse alal. Lisaks aitasid kampaaniat korraldada Eesti Pakendiringlus, Go Bus, Forum Cinemas, Kalev Spa Hotell & Veekeskus, Sihtasutus NUKU, Tallinna Teletorn, Eesti Vabaõhumuuseum, Unilever, Vene Teater, Lontova Seikluspark, Diil ja Taarapõllu Talu.

Sel aastal koguti sama kampaania raames esmakordselt koguda ka A, AA, AAA ja nööp-patareisid. Korraldajad ei osanud oodata nii suurt huvi ja tekkis tõrkeid kogumisnõude kohaletoomise ja äraviimisega. Seetõttu pakkus see kogumine ka keerulisi olukordi õpetajatele – tuli leida mittesüttivad anumad ja kinnised ruumid, kus kasutatud patareisid hoida. Kokkuvõttes saadi siiski kenasti hakkama ja tulemused avalikustati märtsi algul.

Are Koolis võttis kampaaniast osa suur hulk lapsi. 1.–6. klass kogusid nii küünlaümbriseid kui patareisid, 9. klass pühendus ainult patareide kogumisele. 9. klass oli kogumisaktsioonis koguni nii tubli, et tulid patareide kogumises Pärnumaal oma 18189 patareiga esimeseks, edestades maakonnas II kohal olevat Are Kooli VI klassi 10 tuhande patareiga. Vabariiklikus arvestuses jäid meie üheksandikud alla vaid Saaremaa Valjala Põhikoolile, kes kogus 24 tuhat patareid. Keidi Merilaht oli Vabariigis oma 8060 kogutud patareiga kolmandal kohal.
17. märtsil toimus Tallinnas Coca Cola Plazas auhinnaüritus, kuhu olid kutsutud lisaks 9. klassi juhatajale veel tublid kogujad Keidi Merilaht ja Kendra-Lisandra Luik. Kiideti kõiki, jagati maiustusi, vaadati erinevate partnerite reklaame ja demonstratsioonesinemisi. Kõige enam pakkus muidugi pinget auhindade jagamine. Ja kuigi me oleks olnud õnnelikud ka tänukirja üle, oli siiski suur rõõm saada klassile kinkekott Diililt. Selles oli sees nutitelefon Coolpad, virtuaalprillid, JBL kõlar, minidroon, selfie stick, märkmik Tallinkilt, hulk kleepse ja vesipilte ning palju erinevaid sooduskuponge klassiga kasutamiseks Kalev SPAs, Forum Cinemale kuuluvates kinodes, Lontovo seikluspargis ning Vene teatris. Aitäh!
Are Koolist viidi ära Kuusakoskile 15 265 tükki (22 kg) küünlaümbriseid ja 33 476 patareid sai omale MTÜ Elektroonika-romu. Kogu vabariigi saak oli 4 743 999 küünlaümbrist ja 1 138 747 tk patareid.
Nähes järjest tõusvat huvi looduse säästmise vastu ja aktiivsust erinevates keskkonnakampaaniates, siis võib olla päris kindel, et see kampaania jätkub ka järgmisel aastal.
Seega: ÄRA VISKA KASUTATUD KÜÜNLAÜMBRISEID JA PATAREISID PRÜGIKASTI VAID TEE NENDEGA SÜGISEL OMA TUTTAV KOOLILAPS ÕNNELIKUKS.

Leelo Lusik, IX klassi juhataja