Kooli külastas Briti saatkonna kaitseatašee

Pärnumaa Briti päevade puhul külastas Are Kooli neljapäeval, 3. novembril, Ühendkuningriigi saatkonna kaitseatašee, kaptenleitnant Gary Brooks.

Mereväe paraadvormis atašee, kes palus end lihtsalt Garyks kutsuda, vestles 6. tunni ajal 6.-9. klassi õpilastega, kes pärast arvasid, et said üllataval kombel päris hästi aru inglise keeles toimunud vestlusest.

Gary ütles kohe alguses, et tema plaan on natuke rääkida oma tööst ja seosest Eestiga ja ülejäänud tunni jooksul said õpilased küsida seda, mis neid kõige rohkem huvitas. Kaitseatašee peaülesandeks on koordineerida Eesti, Läti ja Leedu (ta on samaaegselt kõigi Balti riikide kaitseatašee) ning Ühendkuningriigi kaitsekoostööd, kuid ta ütles, et täidab hea meelega kõiki ülesandeid, mida suursaadik talle annab. “Kui mu suursaadik ütleb, et Gary, järgmisel nädalal lähed ja räägid Pärnumaa koolides, siis ma lähengi.” Eestiga seob teda lisaks armastatud tööle ka eraelu, kolmeaastane abielu eestlannaga, kes on praegu hoopis Inglismaal tööl, ja kodu Eestis, kus nad peavad mesilasi ja kanu.

Õpilased küsisid palju huvitavaid küsimusi tema hobide (kärbsega kalastamine, maratonijooks, lugemine), lemmikloomade (koer), lemmikriikide (peale Suurbritannia ja Eesti on ülejäänud igaüks omaette eriline) ja karjääri kohta mereväes…  Saime teada, et tema lapsepõlvekodu oli olnud Windsoris, kus ta sõbra ema töötas kuningalossis, ning et ka mereväelane võib merehaige olla – Gary ütles, et esimesel paaril aastal oli tal väga paha olla olnud, aga see oli aja jooksul vähenenud.

Kui õpilased uurisid selle kohta, kas ta eesti keelt ka oskab, vastas atašee üsna tugeva aktsendiga: “Ma räägin eesti keelt väga halvasti.” Päris mitu hämmeldunud nägu ja muiet nõustusid tema väitega. Tegelikult on Garyl plaanis eesti keel selgeks õppida, aga tihe graafik (kolme nädala jooksul on ta vaid kolm ööd oma kodus saanud ööbida) on võimaldanud kuu aja jooksul vaid kolm keeletundi kaasa teha ja tema arvates on sellest vähe. Lisaks pani ta õpilastele südamele, et nad ei oleks liiga sõbralikud – kui välismaalane üritab nendega eesti keelt rääkida – ükskõik, kui halvasti – et nad vastu ikka ka eesti keeles räägiksid, muidu pole keeleõppijail sugugi võimalust keelt praktiseerida.

Tund möödus kiiresti ja oli tore kuulda “päris” inglase inglise keelt. Kaitseatašee kiitis meie õpilasi aktiivsuse ja sõbralikkuse eest.